Budowanie

From Space Engineers Wiki
Jump to: navigation, search

Budowanie jest jedną z podstawowych mechanik w Space Engineers umożliwiającą tworzenie nowych obiektów w kosmosie takich jak stacje oraz statki.

Rozpoczęcie nowego obiektu

W starszych wersjach gry naciskało się przycisk odpowiedzialny za budowę nowego statku/stacji i w wielu poradnikach nadal jest tak napisane. Jednak obecnie statek i stację po prostu buduje się w świecie.

Aby postawić bloki w świecie gry, najpierw musisz dodać je do paska narzędzi. W tym celu naciśnij G. Pasków jest aż 9, a przełączysz się między nimi za pomocą skrótu CTRL + [numer]. Dlatego sugerujemy zorganizować je sobie tak, by przydatne bloki i narzędzia mieć pod ręką i nie musieć wyszukiwać ich na liście.

Jeśli tworzysz statek, wygodnie będzie rozpocząć od podwozia lub bloku łączącego. Statek może być zbudowany w dwóch rozmiarach: małym i dużym. Rozmiar bloku przełączysz za pomocą ponownego naciśnięcia numeru bloku na pasku. Jeśli np. masz blok na slocie 1 i chcesz zmienić jego rozmiar, naciśnij ponownie 1 na klawiaturze.

Obracanie

Kolory

Domyślne kolory

W przypadku większości bloków można ustawić ich kolor przed zbudowaniem. W tym celu wybierz blok z paska narzędzi i przełącz kolory za pomocą klawiszy [ i ]. Możesz też precyzyjnie dostosować kolor do swoich preferencji w odpowiednim panelu, który pokazuje się po naciśnięciu P.

Jeśli chcesz skopiować kolor z innego obiektu, najedź na niego podglądem bloku z paska narzędzi i naciśnij kombinację SHIFT + P. Aby zmienić kolor już wybudowanego bloku, najedź na niego podglądem bloku z paska narzędzi i naciśnij środkowy przycisk myszy.

Budowanie w trybie kreatywnym

Budowanie w trybie przetrwania

W trybie przetrwania budowanie jest bardziej wymagające niż w trybie kreatywnym. Bloki buduje się z komponentów, które są zrobione z materiałów, które uzyskuje się z minerałów i rud.

Krok po kroku:

 1. Zdobądź rudy surowców za pomocą wiertarki ręcznej lub wiertła przymocowanego do statku
  • Jeśli szukasz surowców na piechotę, wybierz z ekwipunku wiertarkę ręczną. Ma wbudowany wykrywacz surowców.
  • Jeśli szukasz surowców w pojeździe lub statku, nie zapomnij umieścić na nim wykrywacza surowców
  • Jeśli nie wiesz, od czego zacząć: surowcem, który najczęściej okazuje się potrzebny, jest żelazo.
 2. Przetop rudy w materiały za pomocą rafinerii i/lub pieca łukowego
  • Rafineria poradzi sobie z każdym surowcem, zaś piec łukowy jest wyspecjalizowany do obróbki rudy żelaza, niklu i kobaltu. To ograniczenie rekompensuje jednak wydajnością, dlatego dobrze posiadać obie konstrukcje
 3. Użyj stacji montażowej do przerobienia materiałów w komponenty
  • Możesz też w drugą stronę czyli przetopić gotowe komponenty na materiały. Przydatne, gdy narzekasz na nadmiar zbędnych narzędzi
 4. Jeśli posiadasz wymagane komponenty, możesz umieścić bloki w świecie gry. Na początku pojawi się jedynie ich rama. Możesz ją dokończyć za pomocą ręcznej spawarki lub spawarki przymocowanej do statku
 5. Rozebrać zbudowane bloki i odzyskać komponenty możesz za pomocą szlifierki lub szliierki przymocowanej do statku.

Poradnik budowania statków

Niezbędne części:

 • Kokpit - zasiadając w nim możesz sterować i zarządzać statkiem. Położenie kokpitu określa orientację statku (gdzie jest przód, tył, góra itp.)
 • Silniki - niezbędne do poruszania się w powietrzu i kosmosie. Aby mieć pełną kontrolę nad statkiem, dobrze umieścić silniki w każdą stronę (przód, tył, lewo, prawo, góra, dół)
 • Źródła zasilania takie jak panele słoneczne, baterie i reaktory - potrzebne do działania wielu bloków na statku
 • Żyroskopy - umożliwiają obracanie statku. Im większa liczba żyroskopów, tym lepsza sterowność. Zalecane są minimum 2, a czasem nawet więcej.

Budowanie statków nie należy do łatwych, dlatego nie zniechęcaj się różnymi trudnościami.

Projektując statek musisz pilnować, by był w stanie za pomocą silników wytworzyć odpowiedni ciąg. Mówiąc inaczej - by silniki były w stanie go unieść. Pamiętaj też, że masa statku może się zmieniać np. w zależności od zapełnienia kontenerów.

Poradnik budowania stacji