Blok

From Space Engineers Wiki
Jump to: navigation, search

W Space Engineers każdy kawałek zbudowany jako część statku lub stacji nazywany jest Blokiem. Bloki mogą być różne - od podstawowych jednostek struktur (takich jak blok lekkiego pancerza) poprzez samodzielne, funkcjonujące (jak na przykład rafineria) aż do bloków pozwalających zarządzać całością (przykładowo - kokpit).

Rodzaje Bloków

W Space Engineers można budować zarówno Małe bloki wykorzystywane do budowy małych statków, jak i Duże bloki używane przy budowie dużych statków, a także stacji. Większość (ale nie wszystkie) bloków może być zbudowana w obydwu rozmiarach, posiadając dwie różne wartości wagi, zajmowanej przestrzeni i wymaganych komponentów. Dlatego ważnym jest by wiedzieć, jakiego bloku potrzebujesz, byś mógł wybrać go z listy bloków w stacji montażowej, zamiast produkować po 100 sztuk komponentów.

Niektóre Bloki, takie jak średni kontener, nie mogą być budowane na dużych statkach i stacjach. Inne, takie jak rafineria czy stacja montażowa, nie mogą być budowane na Małych statkach.

Bloki w wymiarach

Kiedy mówimy "bloki", mogą być to zarówno przedmioty opisane na tej stronie, jak i jednostki mierzenia długości. Pojedynczy duży blok ma krawędź o długości 2,5 metra, w związku z czym jego objętość wynosi 15,625m³, podczas gdy mały blok dysponuje krawędzią o długości 0,5 metra i objętością wynoszącą 0,125m³ (zaś postać gracza mierzy 1,8 metra)[1]. Oznacza to, że wymiary są rzeczą względną. Statek mający długość 10-ciu bloków może być mizerny, jeżeli jest małym statkiem (5 metrów długości), lub potrzebować znacznie więcej stalowych płytek do budowy z racji bycia dużym statkiem (mającym 25 metrów długości).

Renderowanie

Im mniej Bloków posiadasz, tym szybciej będą one renderowane. Nowsze karty graficzne renderują nawet sześciany o wymiarze tysiąca Bloków bez jakiegokolwiek wysiłku, jednakże starsze modele kart mogą dać odczuć różnicę między nimi a młodszymi wersjami.

Są dwa rodzaje Bloków - bloki pancerza oraz Bloki niebędące pancerzem (Bloki jednostkowe - Żyroskop, Antena, Wiertło itd.). Bloki jednostkowe są jednymi, które posiadają Poziom Szczegółów (LOD - Level of Detail).

Bloki pancerza nie podsiadają Poziomu Szczegółów, składają się natomiast z tak zwanych "stron". W praktyce renderowane są tylko te strony, które są widoczne. Stawianie bloków obok siebie sprawia, iż boki przylegające są usuwane, dzięki czemu renderowanie jest o wiele bardziej efektywne. Składają się one z wielu brył będących pochodnymi sześcianu.

Kiedy oddalasz się od Bloku, jego model graficzny jest cyklicznie zastępowany przez prostszy odpowiednik, dzięki czemu granie nie musi renderować tak wielu brył. Jak duży jest Poziom Szczegółów zależy osobno od każdego modelu.

  • Należy odnotować, iż w początkowych fazach gry większość bloków od aktualizacji 01.141 ma symbole zastępcze.

Wydajność

Większość problemów z wydajnością w Space Engineers wywodzi się nie tyle z renderowania, lecz samej logiki gry. Innymi słowy - gra przetwarza i oblicza to, co dzieje się w tle.

Bloki pancerza mają najmniejszy wpływ na wydajność z dwóch powodów - obliczania wieloboków i logiki. Bloki pancerza nie mają logicznego przypisania do czegokolwiek. Niektóre bloki jednostkowe posiadają takie przypisanie, jak na przykład rafineria przetwarzająca kopaliny na materiały. To wymaga niewielkiej części mocy obliczeniowej procesora, ale jeśli, przykładowo, posiadasz sto rafinerii, wzrastają szanse na odczucie skutków tego. Renderowana rafineria zawiera więcej brył niż adekwatna liczba Bloków pancerza.

Należy podkreślić, iż odległość od graczy nie ma znaczącego wpływu na logikę będącą w użyciu w innych miejscach. Inaczej mówiąc - jeśli posiadasz rafinerię, nie ma znaczenia, jak daleko od niej jesteś, aktualne przetwarzanie Kopalin w Materiały będzie miało na ciebie wpływ, jednakże należy wykluczyć renderowanie bloków jednostkowych.

Wiele problemów z wydajnością wynikać może z tego, jak wiele rzeczy znajduje się w świecie.

Wyjaśniając na przykładzie statków - załóżmy istnienie Dużego statku oraz kilku Małych statków. Zakładając, że liczba i rodzaje Bloków na Dużym statku są takie same jak łączna liczba na Małych statkach, Duży statek generuje mniejsze problemy z wydajnością niż Małe statki, gdyż ten pierwszy jest jednym obiektem fizycznym, w odróżnieniu od paru mniejszych, zatem większa ilość pomniejszych statków może być większym obciążeniem niż jeden, większych rozmiarów statek.

Lista Bloków

Pełna lista Bloków dostępnych do budowania w aktualnej wersji Space Engineers:

Nazwa Ikona Duży statek / Stacja kosmiczna Mały statek Opis
Block/pl 64px
Conveyor/pl Conveyor Icon.png A multi-directional conveyor block that can transfer items between other blocks from all sides
Hydrogen Tank/pl Hydrogen Tank Icon.png
O2/pl 64px A functional structure for processing Ice into breathable Oxygen and Hydrogen.
Small Hydrogen Tank/pl Small Hydrogen Tank Icon.png A smaller Hydrogen Tank block used to store and distribute Hydrogen.
Vending Machine/pl Vending Machine Icon.png
Window 1x1 Side Inv/pl Window 1x1 Side Inv Icon.png 1x1 Inverted corner side
Window 1x2 Side Left Inv/pl Window 1x2 Side Left Inv Icon.png Inverted Angled 1x2 window.
Window 1x2 Side Right Inv/pl Window 1x2 Side Right Inv Icon.png Inverted Angled 1x2 window.


Przypisy

  1. http://steamcommunity.com/app/244850/discussions/0/810939351168363653/